Obraz i metafora w pracy trenera - instrukcja obsługi - Klub Trenerow Biznesu

Przejdź do treści

Menu główne:

TYTUŁ: Obraz i metafora w pracy trenera – instrukcja obsługi

Szkolenie prowadzą:

Karina Klar-Świderska - Senior Trener, prakyk, specjalista od edukacji dorosłych. Absolwentka studiów trenerskich na kierunku: Trener rozwoju osobistego i zawodowego, absolwentka studiów MBA. Obecnie jako trener wewnętrzny w organizacji finansowej, prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji, sprzedaży, szkolenia produkowe. Posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie.

    
Agnieszka Woś  - Coach, Trener. Absolwentka Wydziału Zarządzania UW. Praktyk biznesu z 20 letnim doświadczeniem w sprzedaży i marketingu. Od 11 lat związana z branżą HR. Ukończyła szkolenie „Coachwise Advanced Program”, ICF accredited program. Specjalizuje się w coachingu relacji osobistych i biznesowych oraz Art Coachingu. Autorka kart coachingowych Synapsa.
Prowadzi szkolenia z zakresu sprzedaży oraz rozwoju osobistego.
OPIS:
    
Słynny amerykański językoznawca George Lakoff stwierdził, że metafora jest wszechobecna w naszym normalnym systemie pojęciowym, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Sposób w jaki myślimy, to czego doświadczamy i co czynimy na co dzień, jest w wielkiej mierze pod jej wpływem. Nowe metafory mają moc tworzenia nowej rzeczywistości. Jeżeli trafiają do naszego systemu pojęciowego modyfikują go, a wraz z nim percepcję i działania, które z tego systemu wynikają.
Zapraszamy na szkolenie bazujące na doświadczeniu osobistym i bardzo emocjonalnym. Okrasimy je refleksją, a następnie przeanalizujemy dogłębnie: co, kiedy, dlaczego działa i jak to zastosować.

 
Pokażemy Wam, jak pracować z kartami, zdjęciami, rysunkami, filmem, historią, bajką, mitem i archetypami - narzędziami metafory. Poznacie gotowe propozycje dostępne na rynku, jak i takie, które są naszego autorstwa. Uruchomimy Waszą naturalną wrażliwość i kreatywność, abyście samodzielnie tworzyli własne pomoce szkoleniowe.

 
Jak udowadnia Lakoff metafora godzi rozum i wyobraźnię. „Rozum wiąże się z kategoryzowaniem, implikowaniem, wyciąganiem wniosków. Jednym z aspektów wyobraźni jest widzenie czegoś w terminach czegoś innego. Codzienny racjonalizm wymaga wyobraźni, bo wiele aspektów naszego doświadczenia nie daje się jasno zarysować, dotyczy to emocji, pojęć abstrakcyjnych, czynności umysłu, czasu, pracy, instytucji, zwyczajów itd.”

 
Praca z obrazem i metaforą jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza na szkoleniach:
- których celem jest wpływ na postawę uczestników,
- na których pojawiają się silne emocje a nie chcemy być posądzani o działania terapeutyczne
- gdzie efektem ma być dokonanie przez uczestników ważnych wyborów,
oraz podejmowanie decyzji mających długotrwały wpływ.
- gdy chcemy skutecznie przekazać trudne, wymagające abstrakcyjnego myślenia treści

 
Na szkoleniu poznasz również propozycję zupełnie innego, bardziej efektywnego sposobu na przekazanie treści takich jak np. SWOT.

 
Celem tego warsztatu jest dogłębne zrozumienie w jaki sposób działają narzędzia i jak je stosować.

DLA KOGO?
    
Zapraszamy trenerów, którzy chcą świadomie korzystać na swoich szkoleniach czy coachingu grupowym z narzędzi mających wpływ na emocje, postawy i zachowania uczestników.
Opowieści
Przychodzisz na szkolenie. Sala ładnie ustawiona w literkę L, siadasz na  krzesełku, jest trener, flipchart, wszystko normalnie. Normalny świat,  ludzie, za oknem deszcz, przecież to listopad, powinien być śnieg.
Z zamyślenia wyrywa Cię głos trenera:
- Jestem Trenerem, i specjalizuję się w trenowaniu od 100 lat, jestem  mistrzem świata, mam psa, 2 dzieci i dom na przedmieściach. Chciałbym  Was też bliżej poznać,. Zapraszam Panią po lewej.
Pani po lewej coś mówi, potem kolejny Pan z tych błyskotliwych, wszyscy się śmieją. Jesteś piąta w kolejce. Co powiedzieć?
Nie masz psa ani 2 dzieci, dom, cóż były kiedyś takie marzenia, teraz  sprawa rozwodowa w toku. Chętnie udusiłabyś swojego szefa ale nie masz  pomysłu co zrobić ze zwłokami. Kim ja właściwie jestem - pytasz? Teraz  Twoja kolej.
Ten katastroficzny obraz nie jest codziennością ale  wbrew pozorom nie jest rzadki. Osoba na rozstaju, ten kto nie chce już  tu być, w tej pracy, w tym domu, w tym mieście. Takich osób jest  tysiące. Są też szkolenia na których pracujemy z konfliktem, z postawą, z  głębokimi emocjami. I właśnie tam zanim nazwie się rzeczy po imieniu,  zanim znajdzie się w sercu odwaga aby powiedzieć to co tłumione musi być  wcześniej zbudowany odpowiednio grunt. Oczywiście bezpieczeństwo,  atmosfera tolerancji i przyzwolenia na to aby nie być idealnym i  zwycięskim.
To trudny rodzaj szkoleń, Wymagający zarówno od trenera jak i od uczestników.
Wsparciem może być właśnie obraz i metafora. Niektóre rzeczy niełatwo  nazwać wprost choć chciałoby się o nich powiedzieć. Czasem też nie do  końca wiemy czemu czujemy się niekomfortowo, a rozum nie pomaga. Jak  pracować z obrazem i metaforą aby ułatwiać, pomagać nawet w tak  nietypowych sytuacjach?

Poza schematem    
Kolejne szkolenie ze sprzedaży. Myślisz: „Strata czasu. Niech się wreszcie zdecydują mam robić target czy siedzieć na szkoleniach?” Przecież znasz te wszystkie techniki sprzedażowe, proces sprzedażowy masz w małym palcu. Jesteś po prostu zmęczony. Ile razy masz się odbijać od ściany, słuchać głupich wymówek klienta....  
Trener uśmiechnięty, zadowolony z siebie. Ten to chyba dawno nie sprzedawał. Dostajesz jakąś kartkę i masz zastanowić się nad celem, który chcesz osiągnąć. Cel, target.. masz już tego dosyć. Jedyne Co ci przychodzi do głowy to: co zrobić by mieć więcej spokoju, by Ci klienci Cię tak nie wkurzali.  Myślisz sobie, a nich tam, niech to będzie cel na to szkolenie.  
Losujesz 3 karty. Jesteś w parze z kolegą. On ma Ci zadawać pytania Kolega mówi”  
-Z czym Ci się to kojarzy?
„No dobra na karcie delfiny, takie niby radosne, ale widać, że to sztuczne, przecież pływają w jakimś Aquaparku.”
- A kim jesteś na tym obrazie?
„To jasne, tym pozornie szczęśliwym delfinem.”  
- A jak się to ma do twojego celu?
Hmm.  No tak: „Chcę być bardziej spokojny pracując z klientami, chcę być bardziej szczęśliwy, ale tak naprawdę, nie na pokaz.  
- Czego potrzebujesz by się tak stało?
„Gdyby te delfiny pływały w ocenie, razem się bawiły to byłoby super. Czyli czego chcę? Może wolności od schematów, więcej frajdy w sprzedawaniu, może tu wcale nie chodzi o spokój…?”

 
Okazuje się, że pierwotny cel, wcale nie były „prawdziwym” celem. I nagle zmienia się perspektywa. Wcześniej nic nam się nie chciało, a teraz w głowie aż roi się od pomysłów. Tak może działać obraz i metafora na uczestnika szkolenia. Może mu pomóc oderwać się od racjonalnego myślenia i wyjść poza schemat.

Od początku naszych dziejów, mądrość ludowa i wiele pożytecznych  wskazówek życiowych zostało ukryte i zaszyte w baśniach, legendach, przypowieściach i bajkach ludowych. Historie, które przekazywano sobie i opowiadano w czasie długich jesiennych wieczorów a może nawet w czasie  ciepłych i letnich, przy ognisku, przy wspólnym stole, podczas wspólnych wypraw i podróży. Dzisiaj także sięgamy do metafory, baśni, przypowieści a ich wartość edukacyjna nadal nie zmieniła się przez lata. Metafora to potężne narzędzie w pracy trenera, coacha, które bardzo efektywnie i w bezpieczny dla uczestników szkolenia sposób pozwoli odkryć nowe treści i jeszcze lepiej przejść przez proces zmiany  lub proces edukacyjny.INFORMACJE TECHNICZNE:

LICZBA DNI: 1 (8 h)

TERTMIN:

LOKALIZACJA: Warszawa

CENA: Trenerzy niezwiązani z Klubem – 480zł, Sympatycy Klubu i Członkowie grupy TTT – 420zł, Klubowicze – 380zł.
         
CENA OBEJMUJE: udział w warsztacie, materiały szkoleniowe, zaświadczenie o uczestnictwie, przerwa kawowa ciągła.  
Zgłoś się:Klubowiczów
Sympatyków Klubu
Grupy TTT
Do żadnej z tych grup

 mailing
 Facebook
 Google+
 Linkedin
 znajomy
 inne
Tak było:
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego